Dominēšana pār citiem suņiem

Dogs Teaching

Dominēšana pār citiem suņiem

Postby murkata » 28 Jan 2010, 08:49

Tēma ir plaša, bet man radās šaubas attiecībā uz dominēšanu pār citiem suņiem. Gribētos jūsu viedokļus.
vārdsakot, stāsts:
Mums ir dažādi pastaigu paziņas. pēdējos pāris mēnešus staigājam vairāk vai mazāk vienā kompānijā - Arčijs, Arčijs retrivers un Krievu vēja suns juniors. Puikas ļoti labi "sadziedājušies". Ir cits retrivers, kuru mēs ar manu suni satiekam reti. kādreiz manējais labi spēlējās ar to. Tagad satiekoties Arčijs pirmām kārtām ar briesmīgu rūkšanu piespiež šo pie zemes un neatkāpjas, iekams tas nav pakļāvies. Pēc tam normāli spēlējās, jautri, bez agresijas. Vakar staigājām visa kompānija un tas cits retrivers parādījās pāri kāpām - gribēja pievienoties. Mūsēji visi uzmetās rūkdami, mans suns vadošajā lomā, spiežot jaunpienācēju pakļauties. Bez košanas, bez kaucieniem no "cietušās" puses.
Es suni tikai paņēmu aiz siksnas un stingri pieturēju. Nelamāju, neraustīju, bet atpakaļ arī nelaidu.
Tagad mani māc šaubas, vai nevajadzēja norāt?
Dzīve ir jādzīvo, citādi tā ne ar ko neatšķiras no nāves!
http://www.weimargas.jimdo.com
http://www.varaviksnesfazans.com/
User avatar
murkata
Veteran
Veteran
 
Posts: 3087
Images: 24
Joined: 13 Jan 2010, 12:40
Location: Liepāja, DR

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: dominēšana

Postby silverequs » 28 Jan 2010, 09:26

Nu ko lai saka, šitas ir no tēmas ka suņi paši tagad noteiks hierarhiju barā. Tātad, ko domāt, ka tjip, mamma nejaucies, mēs te paši kaut ko uz savu galvu tūlīt sadalīsim. Pašā pamatā jebkurā kompānijā staigājot ir jākontrolē savs suns, ja viņam dara pāri, jums kā vadonim, un suns jūs uzskata par vadoni, ir jāaizstāv savējais. Te šajā situācijā suņi itka ir sadalījuši savas vietas un izveidojies jau noslēgts bars, tāpēc nevienu svešo savā vidū negrib redzēt. Nu es vienmēr šādās situācijās skatos uz variantu un ja nu atnāk kāds stafs vai vilciņš, kuram var nepatikt jau vien tas, ka tavs suns lieku reizi atvēris muti, tur atliks tikai vienam pacelt galvu pār otru un būs vaļā kautiņš. Tātad rezumējums, vismaz mūsu barā tas ir kā likums, ka savam sunim pār citu dominēt neļaujam tiktālu kamēr tas pielec, un to nosaka saimnieks, tas neattiecas uz stipri jaunākajiem, bet, ja suns nav galvā sists tad pār kucēniem parasti neviens nedominē, ja vien jaunie nepaliek pārāk šerpi. Varu piemēru no mūsu bara pateikt, dominēja, vismaz centās domninēt, pār mums viens 5 mēnešu vecs kucēns tas ilga vairāk kā mēnesi, bet Deltam pacietība ir ļoti liela un mēs nepievēršam uzmanību, ja uz mums kāds sīkpirdis rūc vai kociņus atņem, vai ausīs kož, vai rūcot atņem kociņus, līdz vienai jaukai dienai, kad piegriezās, un vēl uz mums uzņerkstēja, tad gan mans suns parādīja jaunākajam, kur vēži ziemo. Un tagad ir miers. Ja pilnībā valdi pār savu suni, pieprasi no citiem toleranci, jo, ja dominēšana iet vaļā vienaudžu vidū, tas var ļoti slikti beigties. Ā, un vecākie ir jāciena, tātad nekādu dominēšanu pār vecākiem suņiem. Nu tā kaut kā. Nevar vienu reizi pateikt, ka nedrīkst, ja ir šādā formā pakļaušanās pieprasīšana, tad tas ir jāizskauž jau pašā saknē. Visu laiku ir uzmanīgi jāvēro suņa uzvedība, jo ir 100 un viwns veids, kā to darīt slēpti, viss pamatā notiek ar ķermeņa pozām un skatieniem. Un nevajag man stāstīt, ka ZR ir draudzīgi suņi, ir ļoti daudzi gadījumi tepat pie mums Ziedonītī, kas šo aksiomu apgāž kājām gaisā. Lai veicas! ;)
http://www.silverequs.webs.com
http://www.ambrosius.webs.com
I'm living in an age, that calls darkness light...
User avatar
silverequs
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1894
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 13:00
Location: Rīga, centrs

Re: dominēšana

Postby murkata » 28 Jan 2010, 10:38

nez, iespējams tas ZR kaut kad manējam arī uzspieda, bet Arčijs pats ir dominants. savā barā viņi ir vairāk vai mazāk vienlīdzīgi. taču es vēroju ļoti uzmanīgi un redzu pozas. tikko ir izdevība, manējais "paceļas". arī attiecībā pret mani bija m;ēģinājumi uzkāpt kalnā, iet pa taku pa priekšu (pa sniegu negribās) un citi mēģinājumi. ar to esam tikuši galā. patiesībā arī vakar suns skatījās uz mani ar "mammu, esmu sastrādājis brīnumus?" skatienu.
tomēr vakardienas pasākums mani samulsināja. es nelamāju suni, jo negribēju kķlūdīties. vispār "aizvēru prātu" kamēr atvilku nost un nomierināju. neslvēju, nelamāju, lai pēcāk mazāk jāmocās ar kļudas labojumu. tajā brīdī vienkārši neko pareizu izdomāt nevarēju.

vēl viedokļi, lūdzu ? :)

P.s. aizmirsu piebilst, ka man tas cilvēks ne visai patīk. pareizāk sakot, šķiet aizdomīgi laipns. kaut kas tam vecim aiz ādas... :evil:
Dzīve ir jādzīvo, citādi tā ne ar ko neatšķiras no nāves!
http://www.weimargas.jimdo.com
http://www.varaviksnesfazans.com/
User avatar
murkata
Veteran
Veteran
 
Posts: 3087
Images: 24
Joined: 13 Jan 2010, 12:40
Location: Liepāja, DR

Re: dominēšana

Postby sunupuika » 28 Jan 2010, 10:49

P.s. aizmirsu piebilst, ka man tas cilvēks ne visai patīk. pareizāk sakot, šķiet aizdomīgi laipns. kaut kas tam vecim aiz ādas...

Nu re Ja pati to atzīsti, tas TAVS suns to jūt -kkas šajā tipa nav ne tā!

Mums šad tad sanāk kopīgas pastaigas ar Daigu un viņas superīgo kopāniju - Bīglu-Lukasu, Dalmacieti - Kaure un Putnu suni -Gabīti. Katru reizi, kad pievienojos bariņam, pirmās 10.min mums atkal jaadaptējas Kaures sabiedrībā, jo jaunkundze jau nepienems savā kopānijā vel vienu zinkārīgo. Es domāju, kad tas jāpardzīvo un nav jau tā, kad suns beztolkā viens otram krit rikle - ok ir šadi tādi izņēmumi. Ka piemēram kādreiz mums bija kopānija bulmastiks un haskijs, kas vienmer Armsim krita virsu-un ta pa nopietno! Izvelejamies taja kopanija vairs neradities ;)
Image
User avatar
sunupuika
Puppy
Puppy
 
Posts: 193
Joined: 13 Jan 2010, 14:49

Re: dominēšana

Postby murkata » 28 Jan 2010, 11:17

saprotu, ka mums ir līdzīgas situācijas. vismaz aprakstītas līdzīgi.
tad vai šāda pirmā brīža dominēšana hierarhijas nodibināšanai (katru reizi no jauna) ir peļama, sodāmā, pieļaujama?

tur pat pēc pusstundas mēs satikām divus bīglus, ar kuriem mans Ārčijs ļoti jautri spēlējās bez nekādiem uzbraucieniem (beigās tikai plastmasas pudeli nesadalīja).
Dzīve ir jādzīvo, citādi tā ne ar ko neatšķiras no nāves!
http://www.weimargas.jimdo.com
http://www.varaviksnesfazans.com/
User avatar
murkata
Veteran
Veteran
 
Posts: 3087
Images: 24
Joined: 13 Jan 2010, 12:40
Location: Liepāja, DR

Re: dominēšana

Postby silverequs » 28 Jan 2010, 11:23

Nu teiksim tā, ja pār manu suni kāds centīsies dominēt un saimnieks tam sunim vietu neparādīs, to izdarīšu es, un šādās situācijās fleksis lieki noder. Ir suņi, kam vienkārši aiziet širmis un viņi citam var uzklupt ne no kā, bijā tāds gadījums, pirmajā reizē saimnieks savāca, otrajā suns dabūja pa ķobi no manis. Būs trešā - dabūs ribās.
http://www.silverequs.webs.com
http://www.ambrosius.webs.com
I'm living in an age, that calls darkness light...
User avatar
silverequs
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1894
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 13:00
Location: Rīga, centrs

Re: dominēšana

Postby BaibaB » 28 Jan 2010, 11:36

tagad man arī radies jautājums. mana mitelšnauceru kuce ir diezgan dominanta. "kāpj virsū" par sevi vecākai bīglu kucei, bet tā neko nesaka, ļaujas. "kāpj virsū", vismaz mēģina, arī vecākam haskijam un īru seteram. tie arī viņu pašu nav mēģinājuši nolikt pie vietas. kā man tagad reaģēt? :?:
kautiņa nav, ir reizēm sarūkšanās, reizēm skaļāka domu apmaiņa, reizēm manējā vēl ar zobiem pietur bīgleni, lai tā nemūk prom, bet tā ir tāda blusu meklēšana, nevis kautiņš. tas viss vienkārši notiek skaļi. reizēm esmu savējo atvilkusi malā un pateikusi, ko par to domājusi, esmu spiedusi pie zemes.
cik tālu tomēr saimniekam ir jāiejaucas? jo šitās suņu skaidrošanās ir vairāk tāda ņemšanās, uz nopietnu konfliktu ir pavilcies pāris reizes un tad manējai ir ierādīta vieta (no manis).
http://shnauceri.wordpress.com/
Dievs, dod man rāmu garu pieņemt visu, ko nespēju ietekmēt, drosmi ietekmēt visu, ko spēju, un gudrību vienmēr atšķirt vienu no otra
User avatar
BaibaB
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1429
Joined: 13 Jan 2010, 13:00

Re: dominēšana

Postby sunupuika » 28 Jan 2010, 11:41

Es personigi iejaucos tad, kad jutu ka vis ir pa nopietno - kausanas. Cik gadijies esmu panemusi suni aiz čupras nost-nu to, kas manejo ir piespiedis pie zemes.
Katra zina es nenosodu savu suni ja vins izpauz savu dominati-lai pasi sava starpa sakarto hierarhiju-kurš bus gavenais un kurš pakļausies.
Image
User avatar
sunupuika
Puppy
Puppy
 
Posts: 193
Joined: 13 Jan 2010, 14:49

Re: dominēšana

Postby Zuks » 28 Jan 2010, 11:43

BaibaB
Mans, manuprāt, neņem viņu īpaši pa pillam - vai nu tāpēc, ka vel nav gluži pieaugusi vai a'ri tādēļ, ka augumā mazāka. Mums te sanāca ar vienu vilku pastaigāties - tam neļāva nemaz pret sevi varu izrādīt - tā smieklīgi izskatījās, kad abi uz maiņēm viens otram rempelējās uz muguras!!!!
Zuks
Junior
Junior
 
Posts: 619
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 14:29
Location: Salspils; Salspils novads

Re: dominēšana

Postby BaibaB » 28 Jan 2010, 11:54

nē, es jau arī principā nejaucos suņu iekšējās lietās. viņiem tik un tā ir svarīgi savā starpā noskaidrot hierarhiju un cilvēks tur maz var ietekmēt, ne jau saimnieki ies cīnīties suņu vietā par suņu hierarhiju. :D es iejaucos tikai tās pāris reizes, kad, pēc manām domām, ņigu ņegu pārauga bīstamā ņerkstoņā.

Zuks, bet interesanti, ka Robim Enija ne reizi nav mēģinājusi uzkāpt mugurā. :? Piligrimam jā, Rosso jā, Betai arī. Un Robis ir vismazākais....
http://shnauceri.wordpress.com/
Dievs, dod man rāmu garu pieņemt visu, ko nespēju ietekmēt, drosmi ietekmēt visu, ko spēju, un gudrību vienmēr atšķirt vienu no otra
User avatar
BaibaB
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1429
Joined: 13 Jan 2010, 13:00

Re: dominēšana

Postby Zuks » 28 Jan 2010, 11:57

BaibaB wrote: Un Robis ir vismazākais....

Varbūt, ka tajā arī slēpjas atbilde. Nezinu, varbūt, ka tāpēc, ka Robis bija jau priekšā, kad enija atnāca... es jau vispār maz no tā visa ko saprotu.
Zuks
Junior
Junior
 
Posts: 619
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 14:29
Location: Salspils; Salspils novads

Re: dominēšana

Postby BaibaB » 28 Jan 2010, 12:09

nē, atbilde ir tāda, ka Robis tomēr ir šefs. jā, arī pirmais ģimenē un vecākais.
http://shnauceri.wordpress.com/
Dievs, dod man rāmu garu pieņemt visu, ko nespēju ietekmēt, drosmi ietekmēt visu, ko spēju, un gudrību vienmēr atšķirt vienu no otra
User avatar
BaibaB
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1429
Joined: 13 Jan 2010, 13:00

Re: dominēšana

Postby silverequs » 28 Jan 2010, 12:17

Cik saimnieks ir gatavs, vai viņš to pieļauj vai nē, atkarīgs vai vēlēsieties iet da jebkādās kompānijās vai speciāli atlasīsiet pastaigu biedrus mums parkā ir vairāki suņi, kam, ja tam nenod dievs kāds uzrūks, tas tiks sadalīts pa sastāvdaļām, pa lielam saimnieks kontrolē savu suni, bet ar to ir jārēķinās citiem, piemēram, ja tavs suns neprovocē, tad vari justies 10X mierīgāk nekā, ja viņš ir izaicinošs savā uzvedībā, pieprasa pakļaušanos. Tikai no tāda viedokļa. Nu tur jau arī jāskatās kāds ir suns, ja maziņš lielu skādi nenodara, vai nav no tām nopietnajām šķirnēm var laist to gar ausi, un ja otrs saimnieks neprotestē, ir ok, bet, piemēram, es savam sunim principā to neļauju un no citiem gaidu šādu pašu izturēšanos. ;)
http://www.silverequs.webs.com
http://www.ambrosius.webs.com
I'm living in an age, that calls darkness light...
User avatar
silverequs
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1894
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 13:00
Location: Rīga, centrs

Re: dominēšana

Postby brex » 28 Jan 2010, 15:50

ja, interesanta tema ar viedoklu dazadibu no saimniekiem!! :)

Man vienmer skiet, ka katram sunim ir tiesibas aizstaveties, ja vinam kapj vislaik uz galvas/pakalas. Saimniekam jaseko, lai tas neparaugtu nopietna kautina, tacu ja sunu kompanija ir kads (kas karajas visiem uz galvas/pakalas), un parejie tik parada zobos un aizskrien -nu neko jau pec butibas tam manjakam izdarit nevar - tikai nenak kompanija. Es skatos uz savu suni - ja vins nolemis kadam sunim uzkundzeties, tad katru reizi, kad tuvojas tiesi tam suni - uzbrecu, lai nelien un vins lieliski saprot, par ko es brecu. Bet biezi jau gadas, ka tas 2. ari nav pretim noskaidrot, kurs 1. vecis ciema :)

A ka saglabajot suna pascienu un savu cienu butu jarikojas situacija, kad es un suns blakus ejam pa meza celu, velkas garam onkulis ar nepiesietu kvenkski, kas neciesami lamajas uz manu suni un mani, skrien pakal un klabina zobus? Cigis labprat lektu pretim un ieraditu vietu, es lieku iet talak, vel ar muguru pret uzbruceju...
User avatar
brex
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1313
Joined: 13 Jan 2010, 14:58
Location: Ogre

Re: dominēšana

Postby sunupuika » 28 Jan 2010, 16:03

Zin Brex mani ar šad tad šī lieta liek aizdomāties, es nezinu kā būtu pareizāk, bet es sunim dodu komandu ar rupjāku balss toni: nedrīks -tā lai viš saprot, kad šitas nav tas eksemplārs ar ko jāčupojas. Un kka ta!
Citreiz ir tā, kad viņs pat neklapē ar ausi un ejam it ka neredzējuši šo.
Image
User avatar
sunupuika
Puppy
Puppy
 
Posts: 193
Joined: 13 Jan 2010, 14:49

Re: Dominēšana

Postby JIL » 24 Mar 2010, 00:49

Daudzi te saka,ka nav ko jaukties suņu darīšanās un ka laicīgi vnk jānovelk nost lai neizkaujas riktīgi,es tieši tā pat nesen domāju,bet pāris dienas atpakakaļ mana sune citai sunei gandrīz pus ausi norāva burtiski mūsu acu priekšā un NEKO nepaspējām noraut,viens moments un sunim auss sačakarēta uz mūžu.Un suņi bija pazīstami jau vairākus mēnešus un še tev,no itkā nevainīgas dominēšanas(rūkšanas spiežot pie zemes) sanāca tāds nesmukums.
Tapēc tagad nekādas dominēšanas manu acu priekšā vairs nebūs un kā kkas līdīs ārā,tā uzreiz pa ļipu tā pastiprāk,jo pirms tam ņēmu viegli aiz čupra un viegli papurināju un jau bija itkā rezultāti,bet laikam vajadzēja nopietnāk tai lietai pieiet...
JIL
Baby
Baby
 
Posts: 2
Joined: 24 Mar 2010, 00:15

Re: Dominēšana

Postby energy » 24 Mar 2010, 08:26

Kas ir fleksis? :jaut:
User avatar
energy
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1532
Joined: 29 Jan 2010, 15:19
Location: Liepāja

Re: Dominēšana

Postby Sinty » 24 Mar 2010, 08:36

energy ;)

Image
User avatar
Sinty
Junior
Junior
 
Posts: 616
Images: 10
Joined: 13 Jan 2010, 13:10
Location: Rīga

Re: Dominēšana

Postby OrlandoSeaHorse » 24 Mar 2010, 09:34

JIL wrote:...no itkā nevainīgas dominēšanas(rūkšanas spiežot pie zemes) sanāca tāds nesmukums...
Es gan teiktu, ka hierarhiju gan nosaka paši suņi, bet saimniekam to procesu mazliet jāpieskata. Savā mājā - kur tu liksies, jāsadzīvo, bet ja sveši, tad vienkāršākais ir - vai nu spēlējas kā mazie kucēni, bez kādiem izlēcieniem, vai iet katrs savu ceļu. Ja nav kompānija, tad labāk ka nav.
Starp citu mums pagājušpavasari viens dulls pusaudzis, arī īru terjers, ieskrēja Aidanam tieši zobos, ne pasniegties nevajadzēja, tik muti pievērt. 20 cilvēki turpat visriņķī ar saviem suņiem, skatās virsū un neviens neredzēja, ka iekoda. Jā, visi redzēja, ka skrēja, ka saimniece šo noķēra, bet neko citu. Arī ausi izkompostrēja. Bet sašuva OK. Un apdrošināšana vēl samaksāja.

energy wrote:Kas ir fleksis? :jaut:
Jautājums protams ir OK, bet kad es iedomājos to "background" - ka celtniecībā vienu nešpetnu griežamo instrumentu par fleksi sauc, un ka energy kā jau puisis droši vien par to arī domāja, un brīnījās, kā to var izmantot suņu ikdienas kašķu risināšanā.... :dejo: (dogos bija tas smailijs, kas smejoties no krēsla krita nost)
Image Image
OrlandoSeaHorse
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1624
Joined: 13 Jan 2010, 15:56
Location: Luxembourg

Re: dominēšana

Postby energy » 24 Mar 2010, 11:10

Paldies, Sinty, man jau likās, ka tas ir tas :) Galvu tikai sajauca šis posts, jo sapratu, ka ar to iedeva sunim pa ķobi :kanepe:

silverequs wrote:Nu teiksim tā, ja pār manu suni kāds centīsies dominēt un saimnieks tam sunim vietu neparādīs, to izdarīšu es, un šādās situācijās fleksis lieki noder. Ir suņi, kam vienkārši aiziet širmis un viņi citam var uzklupt ne no kā, bijā tāds gadījums, pirmajā reizē saimnieks savāca, otrajā suns dabūja pa ķobi no manis. Būs trešā - dabūs ribās.
User avatar
energy
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1532
Joined: 29 Jan 2010, 15:19
Location: Liepāja

Next

Return to Suņu audzināšana/apmācība/dresūra

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron