Velsas springerspaniels-šķirnes attīstība 20 gs.Laika gaitā centīšos patulkot vairākus interesantus materiālus no UK WSS klubu mājas lapām, jo latviski nekas nav atrodams.
UK Kennel Klubs atzina Velsas springerspanielus, kā atsevišķu šķirni 1902.gadā. Orgināli šķirne tika dēvēta par Velsas spanielu vai Velsas kokeru. Kennel Kluba žurnāls(Kennel Gazette) šo šķirni sauca par Velsas springeriem, kas tikai radija apjukumu par Velsas springerspaniela saistibu ar Angļu springerspanielu. Bet šķirnes entuziasti uzskata,ka WSS nav nekādas saistības ar musdienu Angļu springerspanielu, vairāk kā citām spanielu variacijām, un pilnīgi noteikti ir atsevišķa šķirne.
Viens no atpazīstamākajiem velsiešu audzētājiem agrīnajos 1900. bija A.T. Williams, no Ynys-y-Gerwn,Neath, Wales. Viņš bija kaislīgs šķirnes darba dotību piekritējs, un centās panākt šķirnes tipa saglabāšanu un popularizēšanu. Viljamsa slavenākais velsietis vārdā Korins(Corrin) piedzima 1893.gadā. Corrin bija pirmais WSS kurš tika nofotografēts, un bija panākumu atslēga vaislai, lieliskam show un darba sunim. . Par Corrin es jau esmu rakstījusi iepriekš vienā no pirmajiem postiem.

20 gs. pirmajā divdesmitgadē, šķirnes popularitāte UK un ASV auga, kaut gan šķirne joprojām nebija tik plaši atpazīstama. Viena no vadošajām audzētājām Anglijā bija H.D.Greene no Craven Arms, Shropshire, kennel Longmynd. Viņas Longmynd kucītes tika iemūžinātas Maud Alice Earl gleznā, kura galvenokārt bija pazīstama kā suņu un citu dzīvnieku māksliniece. Misis Grīna bija sekertāre pirmajā Anglijas Velsas spanielu klubā (WSCE), bet diemžēl zaudēja savu audzētavu Pirmā pasaules kara laikā.
Longmynd suņi

Maud Alice Earl glezna 1906.g.tiek uzskatīta par labāko Velsas springerspanielu mākslas darbu, kāds jebkad radīts.Ch Longmynd Calon Fack un Ch.Longmynd Megan.

WSS tika Importēti uz ASV un ātri ieguva popularitāti. Amerikas Kennel Klubs (AKC) atzina šķirni 1906.gadā
Amerikā, August a Busch(slavenas alus darītavas Anheuser-Busch) īpašnieks importēja dažus suņus no R Hughes, Swansea, Velsā , kā ari divas kuces no Longmynd, Twig un L May Queen.
Diemžēl karš- WWI un WWII darīja savas korekcijas, kā rezultātā šķirne izzuda gan Amerikā,gan citviet pasaulē.No 1926. līdz 1948. gadam AKC netika reģistrēts neviens velsietis,un ir ticams,ka ASV vairs nebija šīs šķirnes suņu. Dažus gadus vēlāk vairāki Velsas springerspanieli no Anglijas atkal tika ievesti Amerikā,un 1961.gadā tika izveidots pirmais Velsas springerspanielu klubs, kura biedru skaits iesākumā bija 21. Kluba pirmā AKC sankcionetā velsiešu izstāde notika 1964.gadā, Randhaven audzētavā.
Anglijā situācija pēc Pirmā pasaules kara bija nedaudz labāka, 1923.gadā John Downes-Powell nodibināja Velsas springeru klubu(Welsh Springer Club), un nostrādāja tur kā Goda sekretārs lidz pat 1947.gadam.
Starpkaru posmā tika iegūti vairāki izcili Velsas springerspanielu eksemplāri, tādi kā: Ch.Shot O'r Baili, vai Ch.Marksman O'Mathern. Viena no iespaidīgākajām kucēm bija Goitre Lass, īp. D Lewis no Talybont-on Usk. Laikā no 1926.līdz 1932.gadam viņa dzemdēja 9 metienus. Seši no šiem metieniem bija rezultāta pārojums ar Ch.Merglam Bang, no kuriem pieci suni bija lieliski izstāžu čempioni, bet trīs no tiem neskaitāmu CC uzvaretāji,kā ari citu balvu ieguvēji. Bet vieni no veiksmīgākajiem darba suņiem piederēja medniekam Gordon Pattinson, kennel Tidemarsh.
Tidemarsh Rip

Otrā pasaules kara laikā slavenajam izstāžu tiesnesim Harold Newman no Lancashire,England tika uzticēts saglābt šķirni no iznīkšanas. Viņa lieliskie suņi, gadiem krātā audzētāja pieredze, un personība tiek minēti kā galvenie faktori, kas palīdzēja Velsas springerspanieliem "izdzīvot'', atgriezties šovu ringos un atgūt popularitāti Anglijā 1945.gadā. Viņa panākumiem bagātajam vaislas sunim Dewi Sant pēctečos bija 8 izcili show suņi un pilni čempioni. Newman ar saviem suņiem un smago darbu palīdzēja uzsākt darbību vairākām atpazīstamām audzētavām: Frank Hart(Denethorpe) Sussex, D.H.Ellis(Downland kennels), kura atjaunoja šķirni Amerikā 1950.tajos gados, Anne West's Linkhill audzētavai, Morganu ģimenei no Branksome House, kuri vēlāk savu audzētavu pārdeva Hubert Arthur(kennel Of Hearts). Hubert Arthur audzētā kuce Freesia of Hearts bija pamatakmens slavenajai Hunton Morgan's Dalati audzētavai no Llandovery, Wales.
Pēc Otrā pasaules kara darba suņu triālos dominēja trīs audzētavas-Hal Leopard Rushbrooke audzētava, H C Paynes Tregwillym audzētava un Dorothy Moriss Stokecourt.
1948.gadā Ch. Rushbrooke Runner uzvarēja 'Novice and Open breed stakes'.

Moderno show suņu popularitāte pieauga sešdesmitajos gados. Britu ikgadējās velsiešu reģistrācijas 50.tajos gados pieauga no 100 lidz 210 velsiešiem 1962.gadā, 1971.gadā dubultojās līdz 400+ un tad 1989.dubultojās atkal. Šķirnes klubam pievienojās jauni biedri, pieredzējuši audzētāji un mednieki, skaisti, šķirnīgi Velsas springerspanieli nāca ne tikai no lielām un populārām audzetavām bet arī no mazākām audzētavām. Kā viens no daudzajiem ir jāmin Ch Brancourt Bang, pirmais velsietis, kurš 1955.gadā SWKA Dog Show(South Wales Kennel Association) ieguva BIS. Tāpat arī Sh Ch Deri Darell(Anne West), kurš uzstādīja jaunus šķirnes rekordus, ieskaitot 3 Reserves in Group(Crufts) un BIS slavenajā WELKS(West of England Ladies Kennel Club Championship Show) kopuma iegustot 26 CC kas palika nepārspēts vairākus gadus.
Lieliskais Sh ch Bruce of Brent(Perkins) ieguva 18 CC un 1970.gadā izcīnīja BIS LKA Dog Show(Ladies Kennel Association). Ken Burgess(Yorkshire) audzētavas Plattburn skaistie suņi dominēja izstādēs no 1967.gada līdz pēdējam un augstākajam rezultātam WELKS izstādē 70.gados,kad Sh Ch Plattburn Probability pabeidza savu karjeru ar 32 CC, BIS, 3 Groups un 4 Res.in Group.
Sh Ch Bruce of Brent

Un visbeidzot-atsevišķas pieminēšanas vērtas ir 3 lielākās un veiksmīgākās audzētavas Anglijā 60.-80.gados, gan kvalitātes, gan kvantitātes ziņā, apvienojot savos velsiešos izcilas darba spējas un lielisku šova tipu, tās ir,-Tregwillym, Dalati un Linkhill. Šo audzētavu suņu gēni ir pamats daudzām veiksmīgākajām velsiešu audzētavām mūsdienās.
Par šīm audzētavām es rakstīšu atsevišķi. Turpinājums sekos.
