Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Miscellaneous

Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby Laura » 28 Feb 2013, 22:07

Sveicināta, gudrā forumtauta... Manā priekšā šodien nāca ģeniāls izgudrojums -- mājas darbs latviešu valodā, paredzēts 5.klasei. No sākuma es domāju, ka vainojams bērns, kurš to nevar izpildīt, bet tagad sapratu, ka dīvaina esmu vai nu es, vai skolotāja, vai tas mājas darbs. Tad lūk:

Uzraksti dotajiem vārdu savienojumiem atbilstošus frazeoloģismus:
brašs puisis
slikts garastāvoklis
ļoti pārsteigts
teikt to pašu daudzreiz
dzīties pakaļ
stāstīt blēņas
pamatīgi izbārt
uzmākties kādam

Lūdzu, ja kāds līdz rītdienas 9:30 var palīdzēt, būšu ļoti pateicīga!

P.S. Man vairākiem vārdu savienojumiem bija necenzētā versija, bet tādu rakstīt burtnīcā bērns atsakās.
Image
User avatar
Laura
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1688
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 14:30

Share On

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby Retrīvers » 28 Feb 2013, 22:28

ak jēziņ, hmmm.. :D
Jāiemet googlē kas bija frazeoloģismi :D
User avatar
Retrīvers
Junior
Junior
 
Posts: 756
Joined: 19 Sep 2011, 15:32
Location: Cēsis

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby NARDICUM » 01 Mar 2013, 07:52

brašs puisis-puisis kā ozols,
slikts garastāvoklis-ne savā ādā / šķīvī
ļoti pārsteigts-acis uz kātiņiem, acis kā runča pauti (tas ir latviski! :kanepe: un cenzējami)
teikt to pašu daudzreiz-atkŗto kā papagailis
dzīties pakaļ- kā suns pa pēdām?
stāstīt blēņas-*irš kā zariņgovs (arī cenzējami :kanepe: )
pamatīgi izbārt-noriet? , ņemt priekšā
uzmākties kādam-pielīp, kā dadzis/ mušpapīrs
Žēl, ka tikko izlasīju un domāt galīgi nav laika...
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby Laura » 01 Mar 2013, 08:03

Nardicum, liels paldies! Tagad, protams, šķiet, kā mēs to neiedomājāmies, bet vakar par vienu otru bija izmisums!
Image
User avatar
Laura
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1688
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 14:30

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby obrija » 01 Mar 2013, 08:06

Es rakstītu šādi
brašs puisis-malacis
slikts garastāvoklis-rūgumpods
ļoti pārsteigts-izbrīnīts
teikt to pašu daudzreiz-atkārtoties
dzīties pakaļ-sekot
stāstīt blēņas-muldēt
pamatīgi izbārt-salamāt
uzmākties kādam-piešūties
:kanepe: :kanepe: Un dabūtu pāris čertiniekus
Image
User avatar
obrija
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1642
Joined: 13 Jan 2010, 14:11
Location: Latvija

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby NARDICUM » 01 Mar 2013, 09:11

obrija
es gan skolā sen mācījos :sarkstosa: , bet man liekas, ka daži no Tevis minētajiem, ir sinonīmi, nevis frazeoloģismi.
Frazeoloģisms ir tāda frāze, ko nevar vienkārši tehniski pārtulkot, pat ja zin visus vārdus. Atcerēsimnies spilgto piemēru, krievu filma "Kad cirvja kātam lapas plauks", kam krieviskais nosaukums bija "После дождечка в четверг". Principā jau šo nosaukumu tikpat labi latviski varēja tulkot "Kad pūcei aste ziedēs" :medos: Jo, ja Tu to tulkosi tieši, piem., caur gugli, sanāks pilnīgs nesakarīgums :kanepe:
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby obrija » 01 Mar 2013, 09:32

NARDICUM wrote:obrija
es gan skolā sen mācījos :sarkstosa: , bet man liekas, ka daži no Tevis minētajiem, ir sinonīmi, nevis frazeoloģismi.
Frazeoloģisms ir tāda frāze, ko nevar vienkārši tehniski pārtulkot, pat ja zin visus vārdus. Atcerēsimnies spilgto piemēru, krievu filma "Kad cirvja kātam lapas plauks", kam krieviskais nosaukums bija "После дождечка в четверг". Principā jau šo nosaukumu tikpat labi latviski varēja tulkot "Kad pūcei aste ziedēs" :medos: Jo, ja Tu to tulkosi tieši, piem., caur gugli, sanāks pilnīgs nesakarīgums :kanepe:

Es zinu kas ir frazioloģisms- Šādi savienojumi izsaka gluži ko citu nekā vārdi, kas tos veido.



, tāpēc jau rakstīju ka saņemtu pāris 4- mūsu laikos 2, jo neieciklētos, man skola vispār nepatika, nevis skola, bet tā laika skolotāji. Un tas bij tik sen kad tur mācījos. :)
Es nemaz nespēju iedomāties, kas būs ka bērns sāks iet skolā, jo mūsu apmācības līmenī nebij ne daļas no tā kas ir tagad.
Image
User avatar
obrija
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1642
Joined: 13 Jan 2010, 14:11
Location: Latvija

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby NARDICUM » 01 Mar 2013, 13:04

Liecies mierā! Tagad ne pusi no tā nemāca, ko mācīja mums :(
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby Kriste » 01 Mar 2013, 14:31

Labs, Nardicum :kanepe: ! Galvenais, lai bērns arī ieraksta Nardicum NECENZĒTOS frazioloģismus, ko diez učene teiktu?! :kanepe:
User avatar
Kriste
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1238
Images: 1
Joined: 13 Jan 2010, 16:58
Location: Bolderāja

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby NARDICUM » 01 Mar 2013, 15:14

Kriste, Tu kļūdies, tie ir CENZĒJAMI un LATVISKI!
Ja man skolā liktu, es tā arī uzrakstītu, un man ir vienalga, ko učene par to saka :kanepe:
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby aerial » 01 Mar 2013, 18:06

Nardicum,

tu tā izpaudies arī tad, kad tev bija 9 gadi, vai arī dzīve apbružājusi? :kanepe: (to es kontekstā, ka Tu būtu rakstījusi kā ir, nevis iespringusi uz cenzēšanu)
User avatar
aerial
Puppy
Puppy
 
Posts: 293
Joined: 25 Apr 2010, 08:53

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby OrlandoSeaHorse » 01 Mar 2013, 20:03

Kam ir talants, tam ir, neko nepadarīsi! Skolotāja bērnam ap 10 g.v. uzdeva uzrakstīt pasaku. Bērns izmisumā, ideju nav. Salikām pa visiem kopā visas dumjās anekdotes par pūķiem, bruņiniekiem un princesēm, tikai mazliet izpušķojām ar krāšņām detaļām, skolotājai tagad valoda raustās un mūsu mājai vēl arvien iet ar līkumu. Bet pati uzprasījās. :pilnmeness:
Image Image
OrlandoSeaHorse
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1624
Joined: 13 Jan 2010, 15:56
Location: Luxembourg

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby Ligita555 » 01 Mar 2013, 21:26

Slikts garastāvoklis- skābs kā gurķis
Teikt to pašu daudzreiz - kladzināt
Dzīties pakaļ - desot :)
User avatar
Ligita555
Junior
Junior
 
Posts: 719
Joined: 14 Jan 2010, 21:53
Location: Zolitūde

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby NARDICUM » 01 Mar 2013, 22:24

aerial
Mani dzīve tagad apbružājusi, es tagad mierīga, bet skolā...wow :aknee: es vēl ne to esmu rakstījusi :medos:
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby Laura » 01 Mar 2013, 23:41

Re kā uzprasījos uz diskusiju...
Mājas darbs nodots -- atzīme 9. Izmantoju Nardicum rakstīto, mana māte ar savu filologa diplomu arī palīdzēja. Bet, ja godīgi, manā laikā šitādu fufeli skolā nemācīja (vai mācīja citādi) un es par to bērnu esmu tikai 20 gadus vecāka, līdz ar to viss vēl diezgan svaigā atmiņā...
Saskaitīju, ka pa 12 gadiem skolā esmu izlaidusi 8 pilnas nedēļas, no tām trīs divpadsmitajā klasē, līdz ar to domāju, ka frazeoloģismu nezināšana nav robs manā izglītībā, bet gan rezultāts intensīvam papildinājumam pašreizējā sistēmā. Ja mums būtu mācījuši visu to, ko māca tagad, stipri šaubos, vai tik ilgi būtu nodzīvojuši. Man, piemēram, pagājušā nedēļā pēc 5.klases mājas darba sociālajās zinībās par alkoholu un smēķēšanu sagribējās aiziet uz veikalu pēc vīna un pa ceļam uzpīpēt...
Kriste, tā kā Tu pazīsti attiecīgo bērnu, domājams, zini - glupību muldēšana un rakstīšana viņai grūtības nesagādā! :)
Image
User avatar
Laura
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1688
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 14:30

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby OrlandoSeaHorse » 02 Mar 2013, 01:53

Tomēr varētu būt, ka tavā izglītībā ir robs tieši pret to vietu, kur būtu jābūt frazeoloģismiem: sanāk, ka es 5. klasē biju pirms gadiem 35, bet kad man te paskaidroja, kas tas ir - atcerējos, jā, bija gan, turklāt noteikti skolā, pat atceros, kura skolotāja mācīja.
Image Image
OrlandoSeaHorse
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1624
Joined: 13 Jan 2010, 15:56
Location: Luxembourg

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby NARDICUM » 02 Mar 2013, 08:19

UI! Par to, ko māca šodien skolā :sajucis:
Man tas puika tāds patstāvīgs, bet draudzenei puika tāds stumjams, viņam mamma sēž blakus, un pēc tam man pastāsta, ko tad viņiem tur māca! :aknee:
Iedevuši 2-klasniekam veselu virkni ar bildītēm, ko zīmējis mākslinieks, kuram narkotikas nav sveša lieta (jo izdzert tik daudz, lai kaut ko tādu izsapņotu, neviens cilvēks nevar :kanepe: ) Visi kopīgiem spēkiem centāmies atšifrēt šos narkomāna murgus :kanepe: , visi lauku cilvēki, man zootehniskā izglītība, viņas vīrs vetfeldšeris, abi mēs mednieki, tātad, pieļauju, ka vismaz vizuāli varētu +/- atpazīt gan mājas lopus, gan meža zvērus :kanepe: , bet nu diskutējām ilgi un pie pareizām atbildēm tā arī netikām :sarkstosa: atpazinām tikai zaķi (kas pareizā atbildē izrādījās trusis :kanepe: ) un kazu (kas pareizā variantā izrādījās āzis :kanepe: ) , pasaucām manu sīko, viņš daudz šausmenes skatās par citplanētiešiem, var būt kaut kur kaut ko tādu ir redzējis, bet palika tikai sliktāk, visspilgtāk atceros šausmoni ar cūkas rumpi, dinozaura zobiem un ķirzakas kājām, kuru es noteicu kā čupakabru, draudzenes vīrs par cūkas un suņa krustojumu, bet mans dēls teica, ka tas esot kadrs no Zvaigžņu Kariem :kanepe: :kanepe: :kanepe: Rezultātā izrādījās, ka tas ir vilks! :soks: :soks: :soks: Tas nekas, ka dabā neviens plēsējs nevar noēst tik resnu kaklu un vēderu līdz zemei?
User avatar
NARDICUM
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1130
Joined: 15 Jan 2010, 00:36
Location: Aizpute

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby OrlandoSeaHorse » 02 Mar 2013, 09:41

NARDICUM wrote:...visspilgtāk atceros šausmoni ar cūkas rumpi, dinozaura zobiem un ķirzakas kājām, kuru es noteicu kā čupakabru, draudzenes vīrs par cūkas un suņa krustojumu, bet mans dēls teica, ka tas esot kadrs no Zvaigžņu Kariem :kanepe: :kanepe: :kanepe: Rezultātā izrādījās, ka tas ir vilks! :soks: :soks: :soks: Tas nekas, ka dabā neviens plēsējs nevar noēst tik resnu kaklu un vēderu līdz zemei?
Paskat vien, kā var: http://www.youtube.com/watch?v=on3pSemr_J4
Image Image
OrlandoSeaHorse
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1624
Joined: 13 Jan 2010, 15:56
Location: Luxembourg

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby Laura » 02 Mar 2013, 11:06

Mans mīļākais priekšmets mazajās klasēs bija ētika, bet tagad Sociālās zinības - kaut kas ģeniāls tajās grāmatās ir! Tēma par alkoholu un smēķēšanu šonedēļ ir vainagojusies ar tēmu par narkotikām. Viens no jautājumiem: kādas narkotikas jūs varat nosaukt? :kanepe: Interesanti, ko mācīs septītajā klasē? :parojas:
Image
User avatar
Laura
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1688
Images: 0
Joined: 13 Jan 2010, 14:30

Re: Mājas darbs latviešu valodā, 5.klase

Postby OrlandoSeaHorse » 03 Mar 2013, 00:29

Laura wrote:Mans mīļākais priekšmets mazajās klasēs bija ētika, bet tagad Sociālās zinības - kaut kas ģeniāls tajās grāmatās ir! Tēma par alkoholu un smēķēšanu šonedēļ ir vainagojusies ar tēmu par narkotikām. Viens no jautājumiem: kādas narkotikas jūs varat nosaukt? :kanepe: Interesanti, ko mācīs septītajā klasē? :parojas:
Lai gan nemaz nav slikti, ka bērni zin narkotiku nosaukumus. Neprasīja taču tikai tās, ko paši izmēģinājuši. Citādi kā stāsta: mazais atnāk mājās, saka, ka skolā vitamīni doti. Kādi tad? Amfetamīni.
Image Image
OrlandoSeaHorse
Intermediate
Intermediate
 
Posts: 1624
Joined: 13 Jan 2010, 15:56
Location: Luxembourg

Next

Return to Citi jautājumi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests

cron